AEK Atena 1-1 Universitatea Craiova. Oltenii au ratat calificarea

Dupa modul in care ne-a obisnuit si pana acum, Universitatea Craiova a scos un rezultat favorabil impotriva celor de la AEK Atena, insa nu a reusit calificarea din cauza dezavantajului pe care l-a inregistrat in mansa tur, in care oltenii au pierdut cu scorul de 0-2. Ideea e ca, din nou, Craiova a dat totul pe teren pentru a intoarce soarta calificarii, exact ca in meciul cu Milan de acum doi ani (mai putin in cel cu Leipzig de acum un sezon). Fosta campioana a Greciei a reusit sa se apere suficient de mult incat sa nu sufere din acest punct de vedere. Plus ca a avut si arbitrii de partea ei. Desi nu as fi vazut Craiova sa joace atat de bine avand in vedere dubla cu Honved Budapesta din turul 2, unde au avut nevoie de penalty-uri dupa un 0-0 de 190 de minute de joc pentru a se califica.

Oltenii au avut prima ocazie a meciului prin Martic, insa gazdele au fost cele care au deschis scorul. A fost mutarea care le-a asigurat, in mare parte, calificarea in play-off. Asta, plus greselile de arbitraj si sutele de ocazii pe care Craiova le-a ratat pe parcurs. Mantalos a redus drastic sperantele oltenilor de calificare in minutul 26. A fost o dominatie totala din partea grecilor pe toata durata restului primei reprize, fara prea mari sperante pentru craioveni de a obtine o calificare. La urma urmei, scorul putea sa ia proportii in momentele respective, daca grecii nu ar fi risipit prea multe ocazii. La un moment dat au nimerit si bara. Barbut a scapat singur cu portarul si a finalizat slab. A fost 1-0 la pauza pentru greci.

In a doua repriza, Craiova a aratat mult mai bine, pana in punctul in care se credea ca echipa din Banie ar putea produce o minune si sa se califice in play-off printr-o victorie cu 3-1 in Grecia. Au fost suficiente momente in care un astfel de scenariu ar fi fost posibil. S-a ajuns la o situatie in care era chiar extrem de probabila, insa arbitrul si ratarile oltenilor au facut un comeback al Craiovei imposibil. Astfel, atunci cand a inceput Craiova sa atace, nici Bancu nu a reusit sa profite de pasa excelenta primita de la Pigliacelli. Mai apoi, arbitrul le-a anulat un gol oltenilor pentru offsaid, in minutul 56, desi reluarile au aratat că Barbut era in poziţie regulamentara.

Ivanov a egalat dupa o greseala a portarului lui AEK, iar Universitatea a inceput sa spere la o rasturnare de situatie. Arbitrul francez le-a refuzat un penalty alb-albaştrilor, dupa un hent clar,al lui Svarnas, in careu. Practic, Craiova a fost furata cu un gol din off-side fals si un penalty. Daca le primea pe amandoua, poate reusea scorul de 3-1 necesar pentru a merge mai departe in Europa League. Lucru care, din pacate, nu a fost sa fie. Carlos Fortes a irosit doua ocazii mari pe final, iar AEK s-a calificat în playoff cu scorul general de 3-1.