Olympiacos 2-2 Tottenham Hotspur. Surpriza in Pireu

Daca analizam situatia in care se aflau cele doua finala echipe, putem sa tragem anumite concluzii interesante. Tottenham Hotspur vine dupa prima de UEFA Champions League din istoria clubului, pierduta la Madrid in fata lui Liverpool cu 2-0. Intr-adevar, dupa o vara in care au plecat o multime de jucatori importanti, si in care nu au impresionat prin campania de transferuri, desi se vehiculau nume mari. Olympiacos, in schimb, nu o duce atat de bine, dupa ce dominatia pe care o instaurase in campionatul grec a fost oprita, in doi ani in care AEK Atena si PAOK Salonic si-au impartit titlurile castigate de la intrarea echipei in criza. In Europa, in schimb, grecii au reusit s-o lase acasa pe AC Milan dupa ce au terminat grupa de UEL peste ei.

Dar sa trecem la meci. In prima repriza, Tottenham a dominat categoric echipa adversa. In minutul 26, Harry Kane a obtinut o lovitura de pedeapsa pentru Spurs, iar golgeterul londonezilor a deschis scorul. Dupa care si Lucas Moura, eroul lui Tottenham in sezonul trecut, a marit avantajul printr-un gol marcat printr-un sut in afara careului, la doar 4 minute dupa golul lui Kane. Dupa care Tottenham a mai redus din viteza multumita de un avantaj confortabil in Grecia (desi n-a fost atat de confortabil pe cat ar fi parut la inceput). Doar ca sperantele grecilor au renascut rapid. La un sfert de ora dupa golul lui Moura, Podence a redus din diferenta dupa o pasa a lui Valbuena, care l-a surprins pe Hugo Lloris. Repriza s-a incheiat cu Spurs avand un avantaj de 2-1 pe tabela. Dupa care, grecii au fost mai ofensivi in repriza secunda, creeandu-si tot felul de ocazii si de faze pe poarta aparata de Lloris. In minutul 54, a venit si randul celor de la Olympiacos sa primeasca penalty dupa ce Vertonghen a faultat in careul lui Tottenham. Valbuena a marcat pentru 2-2 si a inchis tabela meciului dintre cele doua formatii. Desigur, repriza a fost una deschisa, cu ratari mari din partea ambelor formatii.

Desi Tottenham a avut o prestatie extrem de slaba in Grecia, mai ales atunci cand vorbim despre repriza secunda, unde n-au schitat mai nimic. Pur si simplu nu mi s-a parut un meci de nivelul renumelui pe care il are UEFA Champions League ca si competitie. Un meci in care nu au aratat faptul ca sunt vicecampioana Europei. Din nou, si campioana Europei a pierdut in debutul in UCL in acest sezon, dar a pierdut cu Napoli, nu cu greci care n-au mai castigat titlul la ei in campionat de doi ani de zile dupa o dominatie autoritara.

In fine, Tottenham are o misiune mai dificila in urmatorul meci, urmand sa joace cu Bayern Munchen pe White Hart Lane (unii inca ii mai spun astfel noului stadion al lui Spurs), in timp ce Olympiacos va juca la Belgrad cu cei de la Steaua Rosie. In celalalt meci al grupei, Bayern s-a impus la scor de neprezentare in fata celor de la Steaua Rosie.