Semi-finale UCL: Barcelona 3-0 Liverpool

In meciul tur din a doua semi-finala a UEFA Champions League, Barcelona a invins Liverpool la scor de neprezentare, 3-0, pe Camp Nou. As putea sa spun ca e un rezultat mincinos, dar cormoranii pur si simplu nu au avut o tactica suficient de buna pentru a nu ceda psihic. Catalanii sunt una dintre acele echipe pe care daca ii ataci, e bine sa ai oameni la finalizare, pentru ca altfel te termina psihic la cat de bine se apara, cu o aparare care, culmea, e o gluma proasta atunci cand ne raportam la cea a generatiei mai vechi a catalanilor.

In fine. Cat despre meciul propriu-zis, Barcelona a inceput bine, sau cel putin destul de bine. Catalanii s-au repezit inca din primele minute ale meciului la poarta cormoranilor, prima opcazie fiind inregistrata de Rakitic, care a fost blocat in careu de interventia lui Van Dijk. Dupa un asediu, mai mult sau mai putin, la poarta lui Alisson, Luis Suarez a deschis scorul dupa o centrare de maestru de la Jordi Alba! Replica cormoranilor a venit rapid, atunci cand Henderson l-a lasat pe Mane singur in faţa portii, dar atacantul lui Liverpool a trimis peste din poziţie ideala, iar prima repriza s-a terminat cu Barcelona in avantaj.

Dupa pauza, terenul s-a inclinat spre poarta lui Ter Stegen. A fost un adevarat asediu la poarta neamtului, doar ca a fost condus de niste jucatori care atacau pragmatic, cu pase lungi venite din careul advers si centrari aiurea. In fine. Milner si Salah l-au pus pe rand la incercare pe Stegen, dar portarul Barcei a fost pe faza la fiecare ocazie si le-a respins pe amandoua in corner. Acelaşi Milner a trimis apoi exact pe mijlocul portii, dupa o faza lucrata excelent de Salah. In ultimul sfert de ora, cand cei de la Liverpool au cazut psihic din cauza faptului ca nu reuseau sa marcheze golul in deplasare, Barcelona parcva a prins aripi. Si  Messi a iesit la rampa. Marele star al lumii a marcat cu noroc pentru 2-0, norocul fiind un sut trimis de Suarez in bara, care i-a cazut argentinianului fix la picior, deci nu a trebuit decat sa redirectioneze traiectoria mingii spre poarta lui Alisson. Ulterior, Messi a ajuns la 600 de goluri marcate pentru Barcelona dupa ce a inchis tabela la 3-0 cu o lovitura libera impecabil executată.

Liverpool a incercat sa se trezeasca, oarecum, dupa ce a primit golul de 3-0, incercand sa obtina macar un gol in deplasare pentru a pastra sanse reale la calificare. Sau cel putin sanse minime. Scouserii au terminat meciul in atac, dar norocul nu a tinut nici de data asta cu echipa lui Jurgen Klopp. Salah a trimis in bars la dubla ocazie a “cormoranilor”, iar calificarea pare jucata inaintea returului de pe Anfield. Asta daca nu se accidenteaza Messi si Suarez. Ce ironic, sa vedem Barcelona in finala Ligii Campionilor fix in anul in care dominatia de 3 ani a Realului s-a incheiat cu 4 goluri primite de la Ajax pe Bernabeu. In connditiile in care Barcelona a iesit in sferturi timp de 3 ani. Parca fotbalul spaniol era la pamant la o vreme.