Semi-finale UEFA Champions League: Liverpool 4-0 Barcelona

Inaintea returului de pe Anfield, Liverpool pierduse meciul tur de pe Camp Nou cu 0-3 in fata Barcelonei. Ce-i drept, scouserii au fost la conducerea meciului pentru o buna bucata de vreme. In ciuda golului lui Suarez din prima repriza, pot spune ca pana la dubla lui Messi de la finalul primei reprize, Barcelona nu a facut decat sa se apere. Liverpool a avut mult ghinion pe Camp Nou, dar totusi, avand in vedere faptul ca jucau si fara Salah si Firmino, doi dintre cei mai importanti jucatori ai echipei, si aveau de recuperat si un deficit de 3 goluri, nimic nu parea sa prevesteasca ce s-a intamplat pe Anfield. Nu aveai cum.

Cu toate acestea, Liverpool a inceput meciul in forta si a marcat repede, in minutul 7, prin Origi. Apoi, Messi si Coutinho au incercat sa restabileasca egalitatea prin cateva suturi in minutele imediat urmatoare, la care Allison s-a facut remarcat, respingandu-le pe amandoua. Prima repriza a fost oarecum echilibrata, cu ocazii de ambele parti, insa cea mai mare i-a apartinut lui Jordi Alba in minutele de prelungire. Allison a respins, iar Liverpool a plecat la vestiare cu un 1-0 la pauza si cu speranta ca ar mai putea inscrie doua goluri si sa duca meciul in prelungiri. Poate se pregatisera si de penalty-uri, la cum pareau ca evolueaza lucrurile in meciul respectiv. Desi, usor, usor, meciul incepea sa semene din ce in ce mai mult cu scenariul de la Roma de anul trecut, unde Barcelona venise cu un avantaj de 3 goluri dupa un 4-1 pe Camp Nou si pierduse pe Olimpico cu 3-0. Roma jucase tocmai cu Liverpool locul in finala de la Kiev.

La pauza, Klopp l-a introdus pe Wijnaldum. Parea o schimbare total neinspirata. In turul de la Barcelona, olandezul se impiedicase de minge inainte pentru a strica una dintre cele mai mari ocazii pe care le avusese Liverpool pe Camp Nou. Cu toate astea, schimbarea s-a dovedit a fi probabil cea mai inspirata din toata cariera de antrenorat a germanului. Wijnaldum a marcat o dubla in doar trei minute si a egalat scorul la general. Liverpool 3-0 Barcelona, 3-3 scor general, orice se putea intampla in momentul acela. Putea la un momentdat sa para ca scouserii, acum ca au reusit sa aduca situatia la general in favoarea lor, vor trage de timp pentru a mentine avantajul pe tabela si a intra in prelungiri.

Si totusi, Liverpool a continuat sa puna in pericol poarta lui Ter Stegen si, in final, a reusit si Origi dubla. Stabilind si scorul final. In minutul 79. Cu 10 minute de finalul meciului, dupa care scouserii au trecut in defensive la fazele ocazionale ale catalanilor. Au reusit sa se apere si s-a terminat 4-0. Astfel, Liverpool a ajuns, pentru a doua oara consecutiv, in finala UEFA Champions League. Este a treia finala de cupa europeana a lui Liverpool sub comanda lui Klopp, si a treia finala de Liga Campionilor a neamtului in cariera sa de antrenorat, dupa cea jucata cu Borussia Dortmund in 2013, impotriva lui Bayern Munchen.