Dinamo 1-2 FC Arges. Pitestenii se apropie de play-off, cainii de retrogradare

As putea spune ca este o inversare de situatie daca Dinamo ar fi fost in situatia in care sa se apropie de play-off in primul rand, dar cu problemele financiare care sunt acolo, de abia pot sa se gandeasca la supravietuire dincolo de acest sezon. Bine, la polul opus, cele 11 etape consecutive fara infrangere ale FC Arges, incheiate cu infrangerea hardcore in fata CFR Cluj (0-5) au scos-o de pe ultima pozitie si au dus-o direct in lupta pentru play-off. Acum argesenii ar avea mai multe sanse la o calificare in cupele europene decat la evitarea retrogradarii. Chiar daca nu nimeresc in play-off si totusi termina pe locul 7, o sa aiba baraj pentru calificarea in UEFA Europa Conference League. Oricum, pitestenii au declarat sus si tare ca obiectivul lor este calificarea in cupele europene; nu in acest sezon, ci in sezoanele urmatoare. Au spus asa: stadion modern, academie de juniori care sa concureze cu cea a lui Hagi si cupe europene. Un proiect destul de ambitios pentru o echipa care la inceputul anului era lanterna rosie a campionatului (loc ocupat acum de Poli Iasi).

Meicul a fost unul destul de interesant, daca il putem numi astfel. Primele ocazii importante au apartinut argesenilor, atunci cand Grecu a trimis peste poarta. La cateva minute, acelasi Grecu n-a mai gresit tinta, deschizand scorul pentru FC Arges. Dinamovistii au contra-atacat la finalul primei reprize, atunci cand Musat a respins de pe linia portii. La reluarea meciului, Dinamo a continuat sa preseze pentru egalare, portarul argesenilor, Greab, respingand fenomenal un sut al lui Sorescu. In cele din urma, dinamovistii au egalat prin Achim si puteau face 2-1 atunci cand Ehmann a ratat o ocazie buna. Bineinteles, Sorescu si Greab au mai avut alte dueluri care nu s-au lasat cu nici un gol marcat de partea cainilor. La cateva minute dupa egalare, argesenii au inceput contra-atacul, prin Palic, care nu a reusit sa profite de faptul ca Esanu a iesit din poarta si sa inscrie. In ultimele 10 mintue, Argesul a primit penalty dupa ce Serban a cazut intre Achim si Puljic. Malele a transformat lovitura de pedeapsa, iar FC Arges a reusit o victorie importanta, apropiindu-se la doar un punct de locurile de play-off, unde FC Botosani si Academica Clinceni inca stau lipite una de alta, nesigure care dintre cele doua formatii o sa cada in play-out.

FC Arges are meci in etapa urmatoare chiar cu Academica Clinceni, iar o victorie in confruntarea directa pentru ultimul loc de play-off ar putea-o aduce pe fosta campioana in carti pentru un loc intre cele mai bune 6 formatii ale campionatului. La polul opus, Dinamo a coborat pe locul 14 si este destul de aproape de retrogradare.