Semi-finalele UEFA Europa League. Frankfurt se impune la Londra, Leipzig castiga turul

A avut loc si meciul tur pentru semi-finalele Europa League, pentru deciderea marii finale de la Sevilla. Sunt doua echipe din Germania contra a doua echipe din Marea Britanie, avand in vedere parcursul surprinzator de bun al celor de la Rangers sau West Ham United. In afara de Eintracht Frankfurt, nici una dintre echipele aflate in aceasta faza nu a mai castigat o Cupa UEFA sau Europa League pana in momentul de fata; ce-i drept, Rangers a fost in finala din 2008, pe care au pierdut-o la scor impotriva celor de la Zenit Sankt Petersburg intr-un meci extrem de controversat.

West Ham United 1-2 Eintracht Frankfurt

A fost un inceput de cosmar pentru ciocanari, in momentul in care Ansgar Knauff a marcat pentru a oferi celor de la Frankfurt un avantaj chiar in minutul de deschidere al confruntarii de pe Olympic Stadium din Londra, insa Michail Antonio a egalat 20 de minute mai tarziu. Cu toate acestea, Daichi Kamada a restabilit avantajul oaspetilor in a doua repriza pentru a oferi echipei lui David Moyes mult de lucru inainte de returul de saptamana viitoare. Practic, datorita faptului ca nu mai exista regula cu golurile marcate in deplasare, ciocanarii ar trebui sa castige cu 1-0 sau cu 2-1 in Germania pentru a trimite meciul in prelungiri, pentru ca nu ii vad sa castige la o diferenta de doua goluri, mai ales nu in Germania. Mai este si o diferenta mai mult sau mai putin cruciala intre cele doua echipe. Frankfurt a eliminat Barcelona, pe cand West Ham a eliminat Sevilla. Da, cele doua echipe sunt la egalitate de puncte in Primera in momentul de fata, dar catalanii sunt o echipa mai buna, cel putin pe hartie.

RB Leipzig 1-0 Rangers

Dupa cum bine stim, Leipzig este o echipa de plastic, un exemplu literal al acestui cuvant din orice punct de vedere. Cu toate acestea, este o echipa care a ajuns pana in semi-finalele Ligii Campionilor, iar acum este si la un pas de prima finala europeana din istoria clubului, dupa victoria impotriva celor de la Glasgow Rangers. In mare parte a fost un meci in care s-au risipit ocazii de ambele parti si in care nu parea ca nici o echipa ar putea sa castige, insa cei de la Leipzig au dat lovitura cu 5 minute inainte de final prin AngeliƱo. Returul din Glasgow se va anunta un meci interesant, mai ales atunci cand ne gandim care va fi reactia celor de la Rangers si daca totusi vor reusi sa se califice mai departe.

Conference League

In semi-finalele Conference League, Leicester a remizat pe teren propriu cu Roma, scor 1-1. Lorenzo Pellegrini a deschis scorul pentru Roma in minutul 15, insa in a doua repriza schimbarile lui Brendan Rodgers au fost de bun augur, iar vulpile au presat pentru egalare, obtinuta dupa ce Barnes a patruns in careul Romei inainte de a pasa in spate pentru Lookman, dar Gianluca Mancini, in graba sa de a ajunge la centru inaintea jucatorului de la Leicester, a inscris in propria poarta. Leicester putea si sa castige, insa Rui Patricio a salvat extrem de bine o minge de la coltul scurt.

In cealalta semi-finala, Feyenoord s-a impus cu 3-2 impotriva lui Marseille intr-un meci de 5 goluri si porneste oarecum favorita la calificare in vederea returului din Franta. Desi se poate intampla orice, aceste echipe sunt de valoare apropiata si oricare dintre ele poate castiga competitia. Marseille este o echipa puternica, mai ales atunci cand joaca pe Velodrome cu multimea de suporteri in spate.